مهر ۲۵۱۳۹۰
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پنجمین روز سفر به استان کرمانشاه ، در جمع پرشور هزاران نفر از استادان، دانشجویان و دانشگاهیان : “در شرایط فعلی نظام سیاسی کشور ، ریاستی است و رئیس‌جمهور با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می‌شود که شیوه خوب و مؤثری است اما اگر روزی در آینده احتمالا دور، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد.”

و این هم مطلبی در سایت خودنویس در واکنش به پیشنهاد آیت الله شاهرودی برای پارلمانی کردن انتخاب رئیس جمهور در جلسۀ مجلس خبرگان مورخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۹:

“در هشتمین اجلاس رسمی دوره چهارم خبرگان رهبری، در میان هیاهوی سخنرانی هاشمی درباره تحریم‌ها به گزارش خبرگزاری مهر آیت‌الله شاهرودی در سخنان خود پیشنهاد پارلمانی شدن انتخاب ریاست جمهوری را در مجلس شورای اسلامی و یا مجلس خبرگان مطرح کرد و در ادامه افزود که بحث ولایت فقیه در بین سایر اصول قانون اساسی مظلوم واقع شده است.

بسیاری از بزرگترین دموکراسی‌های جهان بر اساس سیستم پارلمانی اداره می‌شوند. طرفداران این روش معتقدند که سیستم پارلمانی و انتخاب نخست وزیر یا رئیس جمهور توسط نمایندگان مردم موجب می‌شود تا از بروز دیکتاتوری جلوگیری به عمل آید. در اینجا فرصت نقد روش های دموکراتیک نیست اما به خودی خود مطرح شدن این پیشنهاد در مجلسی که طبق قانون اساسی وظیفه نظارت بر کار رهبر و انتخاب رهبر آینده را دارد، حایز اهمیت است. ممکن است چنانچه این پیشنهاد در دستور کار گروهی از اصول‌گرایان باشد در آینده باز هم تکرار شود. اما به راستی هدف از طرح این پیشنهاد چه می‌تواند باشد؟

احمدی‌نژاد در دوره اول ریاست جمهوری خود و در این یک‌سال اخیر با رفتارهای خودسرانه و عجیب خود ثابت کرده که هیچ احترامی برای قانون و قوای دیگر قایل نیست. همچنین حرف شنوی او از رهبر تا جایی است که بر خلاف عقایدش نباشد. عدم برکناری مشایی از پست معاون اولی و همچنین اصرار بر ادامه کار نمایندگان ویژه سیاست خارجی، دو نمونه از رفتارهای خود سرانه احمدی‌نژاد و ایستادگی در مقابل رهبری است. ضمن اینکه با قدرت گرفتن مشایی و ایستادگی او در مقابل اصول‌گرایان، دیگر آشکار شده است که در انتخابات بعدی باید در انتظار یک لشکر کشی بزرگ در میان اصول‌گرایان در ظاهر متحد با حداقل سه طیف فکری باشیم. تیم احمدی نژاد، اصول‌گرایان میانه رو و تندرویان حامی رهبر. برنامه‌ریزی احمدی نژاد برای ساختن مدل روسی با استفاده از مشایی نیز یکی از بزرگترین نگرانی های سایر جناح های محافظه‌کار است.

اگر به هر دلیلی اصول‌گرایان از ایستادگی در مقابل احمدی‌نژاد ناامید شده باشند، پیشنهاد حذف انتخاب مستقیم رئیس جمور می‌تواند راه حلی برای جلوگیری از انتخاب متناوب احمدی نژاد و تیم حامی‌اش باشد. تجربه ثابت کرده در حال حاضر و با ترکیب فعلی مجلس شانس اصول گرایان سنتی برای در اختیار گرفتن کرسی‌های پارلمان بیشتر از تندروهای حامی دولت است. و در واقع با ترکیبی شبیه به همین ترکیب فعلی پارلمان می‌شود رئیس جمهور دلخواهی مانند لاریجانی یا رضائی را بر کرسی ریاست قو مجریه نشاند.

از جانب دیگر این روش پارلمانی یاد آور پیشنهاد فاطمه رجبی نیز هست. همسر غلامحسین الهام چندی پیش پیشنهاد داده بود بهتر است در جامعه ولایت فقیه، انتخابات ریاست جمهوری حذف شود و به جای آن فردی به عنوان نخست وزیر، وظیفه امور اجرایی ر ا زیر نظر رهبری به عهده بگیرد. در این مدل یعنی حذف انتخابات ریاست جمهوری، اختیارات رهبری می‌تواند از حوزه ارشاد و هماهنگی قوا خارج شده و به حوزه‌های اجرایی نیز با دخالت مستقیم در کار قوه مجریه وارد شود.  در این صورت نگرانی‌های اصول گرایان از تک‌روی‌های افرادی مانند احمدی نژاد نیز آسوده خواهد شد.

البته شکی نیست تغییری این چنین در قانون اساسی برای حذف انتخابات ریاست جمهوری، با توجه به سوابق و دیدگاه های جمهوری اسلامی، راهی به سمت یک دموکراسی پارلمانی واقعی نخواهد بود. بلکه بی‌شک محلی خوهد شد برای ساختن موانع جدیدی برای مردم سالاری. اما جای امیدواری است که فعلا این پیشنهاد چندان جدی نیست. شاید هم این پیشنهادی برای رهبری بعدی است که ممکن است بسیار جوان باشد و دیدگاه‌هایی نزدیک‌تر به حکومت اسلامی ولایت فقیهی داشته باشد.”

————————————————————————————————————————————

پینوشت ۱: بعضی از دوستان در همین مدت کم، احنمالا با همین سخن رهبری قافیه را باختند و دست از احمدی نژاد کشیدند!توصیه می کنم صبر کنند.

پینوشت ۲:به  دوستانی که از صحنه آرایی این روزها برای رقابت های انتخاباتی متعجبند باید گفت که لطفا مغزهای کوچکتان را بزرگ کنید! این صف بندی خیلی وقت است که مشخص است. دست کم از یک سال پیش!

 

[suffusion-the-author]

[suffusion-the-author display='description']

  ۱۸ Responses to “سخن رهبری، به عنوان مثال مطرح شد یا ؟؟؟”

 1.  

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  قضیه رو نمی دونستم امروز سر کلاس استاد مطرح کرد وگفت با چنین طرحی جمهوریت نظام زیر سوال میره که طبق قانون اساسی نمیشه تغییرش داد…چرا هیچ تحلیلی از این پیشنها آقا پیدا نمی کنم؟چرا زود همه چی ساکت شد؟(چون اطلاعاتی نداشتم نتونستم مقابل حر فهای ولایت ستیزش بایستم لطفا جواب بدید.)
  حسام الدین: سلام. به نظر بنده جمهوریت نظام در جاهای دیگری مانند انتخابات مجلس و خبرگان و شورای شهر که جدی گرفته نمی شوند یا به نسبت انتخابات ریاست جمهوری کمتر جدی گرفته میوند، نمایش داده خواهد شد! در ضمن این تغییر ساز و کارهای خود را میخواهد که به نظرم حالا حالاها شدنی نیست!

 2.  

  سلام علیکم

  نمیدونم بعضی از دوستان ارزشی روی چه حسابی اینقدر جوش آوردند و عنان از کف دادند در برابر این قسمت از فرمایشات رهبر:”احتمال تغییر ساختار نظام در آینده”.

  رهبر جامعه ما امام خامنه ای بهتر و بیشتر از هرکسی به مسائل ریز و درشت مملکت اشراف دارند که هیچ کس نمیتونه دارای چنین نگاه همه جانبه ای باشه بنابراین تحلیل ایشون با توجه به اطلاعات مختلف و تجارب فراوانی که دارند، تحلیل موشکافانه و سنجیده ایست و شایسته نیست به راحتی در مورد آن قضاوت شود.

  جناب شبستان هم ظاهرا از غیب اطلاعاتی دارد که سخنان رهبر را تفسیر به اضافات کرده است.
  حسام الدین: سلام. موافقم! دوستان فرضیاتی را در ذهن خود ثابت میدانند و بقیه مسائل را با آن تحلیل مینمایند! در صورتی خیلی از آن فرضیات را میتوان دچار خدشه دانست! ممنون!

 3.  

  با سلام بر شما و دوستان انقلابی

  با مطلب مهم و قابل تأمل:

  “هشدار در مورد حضور تکفیری ها در مرکز آموشی و تحقیقاتی ….”

  به روز می باشم. مطلب مهم می باشد حتما” مطالعه بفرمایید.

 4.  

  سلام؛
  همیشه سلام…
  حسام الدین: سلام. چه کنیم دیگر! ما هم خودمان زیاد سر در نمی آوریم از بعضی چیزها! :)

 5.  

  با سلام بر شما و موحدان

  با مطلب جدید :

  “این موج به ظهور منتهی می شود ”

  به روز می باش. حتما” مطالعه بفرمایید.

 6.  

  سلام
  ول کنید برید دنبال عشقتون بزارید حزب الله! وارد عرصه بشه
  والعاقبه للمتقین
  حسام الدین: سلام. :) ما ولکن نیستیم! شرمنده

 7.  

  نمی دونم خواب دیدم؟ چی بود؟
  انگار آقای نویسنده به روز شده…
  حسام الدین: سلام. :)

 8.  

  سلام مجدد
  بلانسبت استاد !
  همه میفهمند منتها یکی زودتر و یکی دیرتر !
  یا علی

 9.  

  دست بکشند یا نکشند،مهم نیست؛ او کار خودش را می کند!
  حسام الدین: حسام الدین: :) ها!

 10.  

  سلام
  مطلب خوبی بود . البته در همان پاراگراف اول شما یکی دو کلمه از سخنان رهبر معظم انقلاب را جا انداختید ! آنجایی که میفرمایند در آینده احتمالا دور که البته ” یا نزدیک ” هم دارد !
  دیگه اون کسی که نمیدونه احمدی نژاد در برابر ولایت ایستاده ، مرحوم خواجه شیراز است ! دشمنان این نظام هم متوجه شده اند لکن بعضی از خودی ها هنوز روی نام احمدی نژاد گیر کرده اند
  یا علی
  حسام الدین: سلام. عجب! ژس فقط ما شنگولهاهستیم که نفهمیده ایم؟؟

 11.  

  سلام.
  عجیب از دنیاى خبر عقبم. چون هیچى از این انتخابات و صف بندى ها نمى دونم فعلا چیزى نمى گم.
  حسام الدین: سلام. خ.ب کاری میکنید.

 12.  

  با سلام

  با توجه به حضور گسترده حامیان دولت ولایت شناس در فضای مجازی و نیز استقبالهای پرشور مردم عزیزمان از رییس جمهور ولایتمدار در سفرهای استانی، بر آن شدیم تا در فرصت نمایشگاه مطبوعات دست به گردهمایی گسترده بزنیم و فرصتی جهت دیدار، آشنایی و تبادل نظر فراهم شود. امسال نیز در نمایشگاه مطبوعات علاوه بر روزنامه وزین ایران؛ با سایتهای معتبر و تاثیر گذار ابصار نیوز و دولت مادر خدمت دوستان هستیم. با مراجعه به این دو سایت ارزشی جهت حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کنید و با دوستان ما ارتباط بگیرید. بی شک این گونه حضورها میتواند مانع از دروغ پردازیها و بی اخلاقیهای رسانه ای افتدارگرایان شود. ما ثابت کرده ایم که میتوانیم و اکنون نیز با قدرت هر چه تمامتر در صحنه حاضر هستیم. در ایام نمایشگاه مطبوعات؛ غرفه این دو سایت ارزشی را تنها نگذارید و با مراجعه خود و سایر دوستانتان موجبات دلگرمی این عزیزان را فراهم آورید. به امید دیدار. وعده ما از سه شنبه ۳ آبان تا روز پایانی نمایگاه مطبوعات. شماره تماس جهت اطلاعات و هماهنگی ۰۹۳۷۷۹۱۲۸۵۶ مدیر سایت دولت ما

 13.  

  با سلام بر شما و دوستان آگاه و بصیر

  چه شده است پروژه پیوسته احمدی نژاد هراسی توسط عده ای که ما انتظارش را نداشتیم به عهده گرفته شده است.

  با مطلب مهم و قابل تأمل:

  “آیا هجمه برندگان بر احمد ی نژاد قابل توجه ملت هستند”

  به روز می باشم. مطلب مهم می باشد حتما” مطالعه بفرمایید.

 14.  

  طی طریق را دریابید…

 15.  

  از وجودش حق نا سپاسی میکنند!
  ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم…
  نمیدانم چرا وقتی دعای علی (ع) رو میخونم که مردم رو نفرین کرد و حجاج میگفت من اون نفرین علی هستم یک دفعه میگم خدایا دکتررو از این مردم نگیر که اگر بگیری میدانم کسی رو بر اونها مسلط میکنی صد هزار بار از حجاج بدتر.
  حسام الدین: سلام. یا خدا! یعنی بعدی حجاجه؟

 16.  

  اتفاقا ما سکولارها هم از سخنرانی های اخیرشان مطالب زیادی دستگیرمان شد که خیلی مفید بود. بد نیست هر از چندی دوری بززنند در ایران و ابهامات را برطرف کنند تا تحلیل های ما دقیق تر و علمی تر و مستند تر شود.
  حسام الدین: سلام. میگم بهشون!

 17.  

  سلام
  حول و حوش دیدار آقا با جانبازان قطع نخاع گردنی کمی سخنرانیهای آقا کم شده بود.
  این شبها خیلی حال می کنم که هر شب سخنرانی آقا پخش میشه.

  همونطور که برای حامد عزیز هم نوشتم، ما هنوز همونقدر که احمدی نژادی بودیم هستیم. حکایت غوره و مویز و سردی و گرمیه.
  حسام الدین:‌سلام. بله! شاید اگر زیاد گرم نشویم سرد هم نخواهیم شد!

 18.  

  “الحق و الانصاف از سخنان رهبر حظ کردم. یقین دارم این جمله بندی بی نظیر
  به خاطر تمرین و ممارست در سخنرانی نیست. قطعا الهام غیبی است. تملق نمی
  گویم. به این مطلب ایمان دارم.
  انتخاب رئیس جمهور فعلا شیوه خوب و موثری است اما در آینده احتمالا دور
  شاید بد نباشد که نظام پارلمانی شود.
  کسی که این روزها اخبار و اظهارات امثال زاکانی و باندش را خوانده باشد
  می داند که این اظهارات چه مشت محکمی به دهان امثال وی بوده است.
  یعنی آقای زاکانی ، هم ریاست جمهوری فعلا خوب و موثر است و هم در انتخابات
  بعدی نمی گذاریم طرح شما اجرایی شود. اما روزی که مجلس از حضور عناصر
  نابابی مانند تو تطهیر شد و حزب اللهی های واقعی و نه منافقان فرصت طلب
  مجلس را به دست گرفتند، آن وقت به تشکیل نظام پارلمانی هم فکر خواهیم
  کرد!
  انصافا که کنایه به قول قدیمی ها اصرح من التصریح
  خدا را سپاس به همه وسعت رحمتش. ما کی می توانیم از شکر داشتن چنین مردی
  در قله ولایت فقیه به در آییم؟

  اما شعور برخی برادران حزب اللهی را نمی دانم چطور معنا کنم.
  الله اعلم حیث یجعل رسالته”
  حسام الدین: سلام. برای من نیز این صحبت بسیار جالب بود!

 پاسخ دهید

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>